A fiatal leveleket salátának, mártásnak, fűszernövénynek szokták használni. A legnépszerűbb a medvehagymás pogácsa, palacsinta, tócsni. Nagyon egészséges, méregtelenít, érelmeszesedés ellen is jót tesz, fertőtleníti a gyomrot, segíti a bélműködést. A szezon idején gyűjtött medvehagymát eltehetjük későbbre többféle módon is.
Szárított medvehagyma |
Szárítás:
A megmosott medvehagymát felaprítjuk és megszárítjuk. Jól szellőző helyen, naptól védve szárítjuk. Naponta megforgatjuk egy kicsit, majd üvegekbe töltjük. A hőmérséklet függvénye, hogy mennyi idő alatt szárad ki. Kb. 3-7 nap alatt kiszárad. Aszalóban alacsony hőfokon (35-40) szárítsuk, majd ha már nem tartalmaz nedvességet tiszta, jól záródó üvegbe tesszük és mehet a polcra. Fokhagymára emlékeztető illata van.
Fagyasztás:
Felaprítjuk és zacskóba tesszük, a fagyasztóban eláll sokáig.
Krém :
Krémlevesnek, mártásnak, főzeléknek, szendvicskrémnek lehet felhasználni a különböző krémeket.
1 csokor medvehagyma,
1 dl olívaolaj,
3 gerezd fokhagyma,
1 kiskanál só
A medvehagymát megmossuk, megszárítjuk, összetörjük, a fokhagymát is megtisztítjuk, majd pépesítjük az egészet a többi hozzávalóval együtt. Ehhez a mennyiséghez egy 250 g üvegre, vagy több kisebb üvegre lesz szükségünk. Az üveg tetejét olajjal zárjuk le, majd rá a tető és kész is.
Pesztó:
Egy olaszos ételt, pesztót is készíthetünk belőle, fogyaszthatjuk kenyérre kenve, vagy más tésztafélék alapanyagaként is. Sok féle képpen elkészíthető. Paradicsommal, sajttal is szokták készíteni.
1 csokor medvehagyma,
6 dkg mandula, (vagy más olajos mag, mint pl. dió, fenyőmag)
5 dkg parmezán sajt, (vagy más kemény sajt)
só, bors ízlés szerint,
0.5 dl olívaolaj
A medvehagymát összevágjuk és pépesre törjük, hozzáadjuk a mandulát és a többi hozzávalót és még tovább törjük, célszerű ezt egy mozsárban végezni. Kisebb fajta üvegekbe tesszük, majd olajat öntünk a tetejére, ami jól lezárja a tetejét a levegőtől. Rátesszük a tetőt és mehet a helyére.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése