2020. december 25., péntek

Lisztek fajtái: Melyiket mibe tegyük?

Manapság igen csak kibővültek az üzletekben kapható lisztek fajtái. Jó ha tisztában vagyunk ezekkel a jelölésekkel, hogy ne érjen csalódás a konyhánkban.
 A liszteket az alapján osztályozzák, hogy milyen fajta gabonából készültek, mekkora a szemcse méretük és mennyi maghéjat tartalmaznak, mekkora a fehérje (sikér) tartalmuk és a nedvesség tartalmuk. A sikér tartalom, vagyis a glutén a tészta nyújthatóságát, rugalmasságát befolyásolja. Minél magasabb a sikér tartalom, annál lazább, levegősebb lesz a tésztánk.
A csomagoláson látható első betű azt jelzi, hogy miből készült a liszt:
B: búza,
R: rozs, 
T: tönkölybúza, 
D: durumbúza
 A második betű az őrlés módját és a szemcseméretet árulja el:
L: Liszt (ez a legapróbb szemcseméret), 
D: dara,   
F: fogós liszt ( ez nagyobb, durvább szemcseméretű),  
FF: kétszer fogós liszt ( ez a rétesliszt), 
G: Graham liszt, 
TK: teljes kiőrlésű, 
K: korpa 
 Ezután a számok a hamutartalmat, vagyis a visszamaradt ásványi anyag tartalmat mutatják. Ez az érték minél kisebb, annál tisztább a liszt, minél magasabb annál több korpát tartalmaz.   

Lisztek fajtái:

BL55: Ezt a finom szemcsés lisztet használjuk a legtöbbet. Ebből készítünk péksüteményt, cukrásztermékeket, omlós és kelt tésztákat. Főzésnél rántáshoz, habaráshoz, panír készítéshez használjuk. Alacsony a sikértartalma, ezért kenyérsütésre nem alkalmas.
 
BL80: Búzakenyérliszt, finom szemcsés héjrészt is tartalmaz. Fehér kenyeret készítünk belőle. Keverhető alacsonyabb sikértartalmú lisztekkel.
 
BL112: Félfehér búzaliszt, világos sárga színű és félbarna kenyereket készítünk belőle. 

BFF55: Búzarétesliszt, azaz fogós liszt. Ebből készíthetünk rétest, piskótát, nokedlit. Fehér liszttel keverve használhatjuk kenyér sütésre is. Magas sikértartalmú.

GL200: Graham búzaliszt. Teljes kiőrlésű liszt, azaz a búza minden alkotóeleme megtalálható benne. A tápanyagértéke és vitamin tartalma magas, durvább szemcse méretű, kenyér sütéshez más liszttel keverve használhatjuk. 

BTKL: Finom szemcsés teljes kiőrlésű búzaliszt. A szemcse mérete különbözteti meg a Graham liszttől.  
BK: Búzakorpa, mely a búza őrlésének a mellékterméke. 

DSL: Durumbúza liszt, sárgás színű, maghéj nem található benne. Száraztészta készítésére használjuk. Kenyér sütéshez kenyérliszttel keverjük, magában nem alkalmas kenyér készítéshez. 

RL60: fehér rozsliszt.
 
RL90: Világos rozsliszt. 

RL125: Sötét rozsliszt. 

RTKL: Teljes kiőrlésű rozsliszt. Az ásványi-anyag tartalmuk magasabb a búzalisztnél, de a sikér tartalmuk viszont alacsonyabb. Búzaliszttel keverve alkalmazzuk.
 
TBL70: Fehér tönkölybúza liszt. 

TBL300: Teljes kiőrlésű tönkölybúza liszt. A búzalisztnél magasabb a sikér-, vitamin-, ásványi-anyag tartalma. B 12 kivételével, minden B vitamint tartalmaz. Az ételeknél a búzaliszt helyettesíthető vele. Kelt tészták készítéséhez ideális.

2020. december 20., vasárnap

Pozsonyi kifli

 Nagyobbik lányomat vártam haza és ezt a pozsonyi kiflit sütöttem meg. Kicsit nagyok lettek, de finomak.

Pozsonyi kifli

Hozzávalók: (16 db kifli)

30 dkg liszt,

8 dkg zsír,

4 dkg margarin,

6 dkg porcukor,

1 tojássárgája,

1 dl tej,

1/2 csomag élesztő,

1 mokkáskanál cukor,

csipet só

Diótöltelékhez:

15 dkg darált dió,

10 dkg porcukor,

1 dl tej, 

1 citrom reszelt héja,

Kenéshez: 1 tojás

Elkészítése:

Az élesztőt felfuttattam az egy mk. cukorral a langyos tejben. A poranyagokat összemértem, majd ebbe öntöttem a felfutott élesztőt és a tojássárgáját. Két részre osztottam és hagytam pihenni félórát. Addig a tejben felfőztem a diót a cukorral együtt, majd belekevertem a citromhéjat is. 

A tésztát vékonyra nyújtottam, majd nyolc felé vágtam, a nagyobbik felébe került a dió töltelék, feltekertem és kifli alakúra hajtottam. Zsírpapírral bélelt tepsibe raktam a kifliket. 15 perc pihenés után lekentem tojássárgájával, majd 10 perc után a felvert tojás fehérjével is lekentem. újabb tíz perc és lekentem egész tojással is, majd még 15 perc pihenés után tettem az előmelegített sütőbe. 180 fokon 30-35 perc a sütési ideje, akkor jó amikor szép piros színe van.

Nagy adag esetén kb. 80 kiflihez 

1 kg liszt,

18 dkg zsír,

18 dkg margarin,

15 dkg porcukor,

6 tojássárgája,

3 dl langyos tej,

1 csomag( 5 dkg ) élesztő,

1 evőkanál cukor,

1 mokkáskanál só,

Kb. 15- 20 dkg kis gombócokat készítünk, ezeket nyújtjuk és vágjuk nyolcfelé.

A fele adaghoz a diótöltelék a következő:

25 dkg dió,

25 dkg porcukor,

1 dl tej,

1 citrom reszelt héja. 

A töltelék lehet dió, mák, gesztenye, lekvár is. 

Jó étvágyat hozzá!



2020. december 18., péntek

Kráter szelet

 Nem túl régen ettem először ilyen sütit, pedig a recept nagyon régi. Egyik kolleginám hozta, amikor névnapot ünnepeltünk. Egyszerű, gyors, nem drága süti és nekem nagyon ízlik.

Kráter szelet


Hozzávalók:

A tésztához:

5 tojás,

25 dkg porcukor,

1 csomag vaníliás cukor,

1 dl tej,

1 dl étolaj,

2 kanál kakaó,

25 dkg liszt,

1 csomag sütőpor.

Pudinghoz:

2 csomag vaníliás pudingpor,

6 dl tej, 

ízlés szerint cukor

Mázhoz:

1 nagy tejföl, 

4 evőkanál porcukor,

1 csomag vaníliás cukor,

reszelt citromhéj.

Elkészítése:

A pudingporból és a tejből ízlés szerinti cukorral pudingot főzünk, kihűtjük.

A tésztához az 5 tojássárgáját 25 dkg cukorral, a vaníliás cukorral habosra keverjük. Hozzáadunk 1 dl tejet, 1 dl étolajat, 2 kanál kakaót, 25 dkg lisztet, a sütőport, kikeverjük és beleforgatjuk az 5 tojás felvert habját.  Tepsibe öntjük a tésztát és vizes kanállal beleszaggatjuk a pudingot. Előmelegített sütőben ( 180 fokon), kb. 30-35 percig sütjük. 

A mázhoz a tejfölt, cukrot, vaníliás cukrot és a citromhéjat jól összekeverjük, majd még forrón a megsült tésztára öntjük.